6 Ocak 2012 Cuma

Fetih 1453
                                 “FETİH 1453”


Sultan Mehmet, Babası  2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı.


Sultan Mehmet ilk  tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle  tahttan feragat ederek  Mehmet’i  devletin başına geçirdi.Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu.  Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet  de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi.


Şimdi yeniden ve daha güçlü bir şekilde tahtına dönmüştü. Yine öncelikli hedefi İstanbul’un fethedilmesiydi. O peygamber Efendimiz’in ( s.a.v) sözünden ilham alıyordu;
“Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”

                            

                             

                  

Daha film gelmeden haberi bize ulaştı. 17 milyon doları aşan bir bütçenin kullanıldığı en pahalı Türk filmi adını alan yapım gerek efektleriyle gerek oyuncularıyla göz dolduruyor. Böyle bir yapım bence tarihimizi öğrenmemiz açısından en çok ihtiyaç duyduğumuz şey. Ben de bir genç olarak kalın cilt cilt kitaplar yerine sinemaya gitmeyi tercih ederim. Ancak şöyle bir şey var ki filme bakarken yorumları okudum. Yok oyuncular iyi değilmiş, yok efektler gerçekçi değilmiş, yok efendim tarihi dillendirip alet ediyorlarmış, bir çok yorum var. Bana göre çok gereksiz ve yersiz yorumlar. Neden derseniz, filmi daha görmeden yorum yapmak yanlış. Böyle yorumlar izleyicilerin filme ön yargılı yaklaşmasına neden oluyor. İkinci olarak film Türk sinemasının en emekli ve en para dökülmüş yapımı. Önümüzde bundan başka bir örnek de yok ki kıyaslama yapılsın. Siz sanıyor musunuz ki Amerika her şeye mükemmel başladı. Tabi ki hayır. O da sıfırdan başlayıp şimdiki seviyesine ulaştırdı. Yapımlarında daima kahramanlığı ve milliyetçiliği ön planda tutuyor. Aynı şeyi bu zamana kadar tarihi kapalı kapılar ardına saklanmış, zaman içinde değiştirilmiş ve yeni yeni belgelerle karşımıza gelen, 700 yıllık dönemiyle her gün yeniden şekillenen Türk halkından ve sinemasından beklemek yanlış. Bizim da yavaş yavaş demokrasiyle yoğurulmamız ve gelişmemiz gerek. Herkesin daha anlayışlı olması ve tarihine sarılması yapılabilecek en güzel şey değil midir?


filmin yapımı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

eklemek istediğin bir şey varsa çekinme, söyle :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...