26 Ağustos 2011 Cuma

Rüzgar Gibi Geçti...


Konu Vikipedya'dan :

İrlandalı Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) Tara isimli çiftlikte yaşamaktadır. 12 Meşeler Çiftliği'nin varisi Ashley Wilkes'e (Leslie Howard) aşık olduğunu düşünmektedir. Ashley'nin, kuzeni Melanie (Olivia de Havilland) ile evlenme kararı aldığını öğrenir.
Scarlett, Ashley'nin evinde Rhett Butler (Clark Gable) ile tanışır. Ashley ve Melanie'nin evlenmesine engel olamayan Scarlett, çevresindeki erkeklerden biriyle acele bir evlilik yapar. Bu sırada Kuzey-Güney Savaşı patlak vermiştir. Melanie ve Scarlett'in kocası savaşa gider. Scarlett'in kocası savaşta ölür.
Yasta olan Scarlett, Rhett ile dans ediyor
Savaş, Güney'in şartlarını çok ağırlaştırır. Scarlett annesini kaybeder. Babası ise aklını yitirmiştir. Melanie ve Scarlett Tara'da birlikte yaşamaya başlarlar. Ashley'den haber alınamamaktadır. Savaş biter ve Ashley geri döner. Tara'nın vergilerini ödeyemeyen Scarlett, kızkardeşinin nişanlısı ile evlenir ve çiftliği kurtarır. Scarlett'in yeni özgür olmuş fakir zenciler tarafından saldırıya uğraması üzerine Rhett, Ashley ve karısı intikam almaya giderler. Scarlett'in ikinci kocası da çatışma sırasında ölür.
Scarlett'in Ashley'e olan takıntısı devam etmektedir. Ancak, Rhett Buttler ile üçüncü evliliğini yapar. Bir kızları olur. Rhett, Ashley'i kıskanmaktadır. Bir gün kızını alır ve Londra'ya gider. Ancak kızın annesini özlemesi nedeniyle üç ay sonra geri dönerler. Bu arada Scarlett ikinci çocuğuna hamiledir. Dönüşte yaşanan tartışma sonucu Scarlett bebeğini kaybeder. Bebeğin ardından kızlarının da ölümü ilişkilerini iyice sarsar.
Melanie ölümcül şekilde hastalanır. Scarlett'ten Ashley ve oğluna bakmasını ister. Bu arada Scarlett Rhett'e âşık olduğunu fark etmiştir. Melanie'nin evinde Scarlett'in Ashley ile ilgilenmesi Rhett'in Scarlett'i terk etmesine neden olur.
Bu trajik aşk dörtgeninin fonunda, kuzey-güney savaşı ve güneyin yeniden yapılandırılması, Atlanta'nın yanışı, yaralı güney eyaletleri federasyonu üyeleri ile dolu tarlalar da kullanılmıştır. Titizlikle hazırlanmış sahneler, gün batımı görüntüleri, dramatik ve romantik müzik, trajik savaşı somut hale getirmek için kullanılan güney halk şarkıları, nükteli diyaloglarla Rüzgâr Gibi Geçti, sinema tarihindeki büyük epik dramlardan biri olarak kabul edilir.


Rüzgar Gibi Geçti... 
Kaç zamandır bahsetmek istediğim bir şeydi sonunda düşüncelerimi toparlayabildim. Margaret Mitchell'in kaleminden çıkmış bu efsane eser hem beni yürekten sarsar hem de delicesine kızdırır. Bu eserle Margaret Mitchell roman dünyama yeni bir terim getirdi yarım kalmış sonlar. Okuyanlar bilir kitabın sonunda verilen son mesaj 'Herşey güzel olacak'. Ancak bu son beni hiç memnun etmedi her ne kadar kendime bile itiraf edemesem de içimde romantizim dolu mutlu son hayranlığı vardır. 
Tam bir mutlu soncuyum. Başka bir şekilde okumak yada izlemek bile istemiyorum. Çoğunlukla okurlar kitabın yada filmin sonuna bilmek istemezler, tüm olayın merak etmekte olduğunu düşünürler ancak ben elime aldığım eserin ilk sonuna bakarım. Eğer beni tatmin eden bir sonsa o zaman başlarım okumaya. Bu takıntım nedeniyle Margaret Mitchell'a çok kızgınım. Elimde iki ciltlik Rüzgar gibi geçti vardı. Ve aralıksız hiç nefes almadan okumaya başlamıştım. Tam ikinci cildin sonunda içimde öyle bir boşluk oluştu ki haftalarca üçüncü cildi aramaya başladım. Ancak ümidimi kesince internete bakmayı akıl edebildim. Sonunun bu kadar tatminsiz olduğunu görünce ağlayacaktım neredeyse kitap elimde kalakaldım.Ama ne yapalım olmuşla ölmüşe çare yok. Margaret Mitchell'in de dirilip bu hatayı düzeltmesi de imkansız. Kadını yormak istemiyorum o ölü halinde. Hem bunlar masraflı iş. Bilim adamıymış teknolojiymiş uzun iş anlayacağınız. Boğazıma oturan ağıtla çaresizce durdum öyle... Zaten kitap benim için bir başlangıçtı. bu eserden sonra tam bir mutlu soncu oldum çıktım. Hepsi senin suçun Margaret : (
                                     
                                                                                                          mucik24

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

eklemek istediğin bir şey varsa çekinme, söyle :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...